Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 1294
  • Wczoraj: 1561
  • Ten tydzień: 1294
  • Ten miesiąc: 5564
  • Wszystkie: 948810
Piątek 01.10.2021

Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego na Al. Solidarności w Kielcach z udziałem 5 pojazdów

Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód w Kielcach zakończyła śledztwo przeciwko Krzysztofowi Sz. podejrzanemu o m.in. sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości.

 

W sprawie zebrano kompletny materiał dowodowy w postaci przede wszystkim wyników oględzin miejsca zdarzenia i pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, zeznań świadków, opinii sądowo-lekarskich, wyników badania stanu trzeźwości uczestników zdarzenia, a także opinii biegłych z zakresu badania wypadków komunikacyjnych i medycyny wypadkowej.

Do zdarzenia doszło 05.05.2021 r. na Al. Solidarności w Kielcach. Kierujący samochodem ciężarowym marki Renault z naczepą Krzysztof Sz. poruszał się wschodnim fragmentem jezdni w kierunku Warszawy i umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że znajdował się w stanie nietrzeźwości (alkohol w stężeniu 1 promila) i podjął zbyt późno manewr hamowania doprowadzając do najechania na prawidłowo poruszający się przed nim samochód osobowy marki Toyota, wbijając ten pojazd w tył naczepy poprzedzającego go samochodu ciężarowego marki Scania, taranując także i ten samochód ciężarowy i doprowadzając do jego przemieszczenia oraz kolidowania z poprzedzającym go autem osobowym, które z kolei kolidowało z kolejnym pojazdem. W wyniku tego zdarzenia kierujący samochodem marki Toyota doznał obrażeń ciała w postaci m.in. złamań kości.

Zatrzymanemu na miejscu zdarzenia Krzysztofowi Sz. prokurator przedstawił zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym i wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości, a nadto odrębnie zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Krzysztof Sz. przyznał się do zarzucanych mu czynów, skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany postanowieniem  Sądu Rejonowego w Kielcach, a następnie Sąd Okręgowy w Kielcach środek ten zamienił na wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

W dniu 30.09.2021 r. prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kielcach. Oskarżonemu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.